PODNIKATELIA AKO PROFESIONÁLNY ŠPORTOVCI

PODNIKATELIA AKO PROFESIONÁLNY ŠPORTOVCI

Prečo porovnávať podnikateľov k profesionálnym športovcom? Pretože sú štedro zaplatení za to, čo robia? Nie, hoci aj to sa dá povedať. Je to skôr preto, že úspešní podnikatelia si zjavne našli hru, ktorá im najlepšie vyhovuje a rozhodli sa zamerať sa len na ňu.

Povedzme Michael Jordan a basketbal alebo Sidney Crosby (alebo pre našinca Marián Hossa) a hokej. Oni si našli šport ktorý sedí ich vášni a ich prirodzenému talentu. Pravdepodobne by mohli byť úspešní aj v iných športoch, ale oni sa rozhodli stať sa profesionálmi len v jednom športe. Niekto – zvyčajne rodič alebo tréner – si všimol ich talent v rannom veku, a zároveň oni sami boli zapálení najviac pre jeden šport a milovali hrať jednu hru, viac ako ktorúkoľvek inú.

Čo keby to isté platilo pre podnikateľov? Čo keby aj oni mohli rozvinúť svoj talent a vyjadriť ho prostredníctvom vhodnej podnikateľskej „hry“?

V skutočnosti naozaj môžu a mnohí tak aj učinili. Niektorí prirodzene, iní za pomoci druhých alebo zjavnou zhodou okolností.

Podnikatelia ako Steve Jobs alebo Bill Gates využili svoj tvorivý talent a vytváranie nových produktov a firiem, zatiaľ čo Donald Trump využil svoj prirodzený talent a nos na príležitosti na vyjednávanie obchodov s nehnuteľnosťami. Naopak známy investor Warren Buffet nikdy nič nevymyslel a sotva ho niekto videl pri vyjednávaní veľkého obchodu. On sám povedal, že stále nevie ako riešiť zložité podnikateľské problémy, a preto sa naučil sa im vyhýbať! Svoju trpezlivosť, zmysel pre načasovanie a svoju analytickú myseľ využíva na premyslené dlhodobé investovanie do firiem s dobrým manažmentom.

Každý z týchto známych podnikateľov využíva svoj prirodzený talent na to, aby hral hru, ktorá mu ide najlepšie a najľahšie. To je dôvodom prečo si napriek zarobeným miliónom a miliardám ešte stále svoju hru vychutnávajú a stále ju hrajú.

Prečo ale hrať len jednu hru, keď môžeme hrať viaceré? Nie je podnikanie o tom byť všestranný? No prečo si myslíte, že Marián Hossa nehrá v zime profesionálne hokej a v lete futbal? Mohol by, všakže?

Profesionálny športovci sa však zameriavajú na jeden šport pretože im to umožní naplno rozvinúť ich talent, stať sa majstrami svojho remesla a v priebehu času vybudovať nevídaný úspech. To isté platí pre úspešných podnikateľov. Našli si svoju hru a držali s a jej.

Nabudúce sa pozrieme na 8 rôznych podnikateľských hier, ktoré vám ukážu cesty k vybudovaniu skutočného bohatstva robením toho, čo vás baví.

– Ján Polák, Prosperity Vision